Speake-Marin - PIC.10024
PIC.10024 Velshida
| Brand: | Speake-Marin |
|---|---|
| Family: | J-Class |
| Reference: | PIC.10024 (aka: PIC10024) |
| Name: | PIC.10024 Velshida |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
With aesthetics echoing that of a compass, Velsheda offers a minimalistic display of time, using a single blued-steel hand to indicate hours and minutes. Two superimposed ‘topping tool’ motifs – one displaying seconds, the other the hub of the double-ended hand – overlap, creating ever-changing patterns that bring the dial to life. The present example features a red gold case and a white lacquered dial.