Speake-Marin - PIC.10031
PIC.10031 Magister Tourbillon
| Brand: | Speake-Marin |
|---|---|
| Family: | J-Class |
| Reference: | PIC.10031 (aka: PIC10031) |
| Name: | PIC.10031 Magister Tourbillon |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
Magister Tourbillon features a hand-finished 60-second tourbillon, automatic-winding movement with platinum micro-rotor visible through the display back. The present example has a 42mm red gold case and a bright white dial. The hands are Speake-Marin's signature Foundation’ style hands in heat-blued steel.