Speake-Marin - PSM OW2015
PSM OW2015 Resilence Only Watch 2015
| Brand: | Speake-Marin |
|---|---|
| Family: | J-Class |
| Reference: | PSM OW2015 (aka: PSM OW2015) |
| Name: | PSM OW2015 Resilence Only Watch 2015 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Spade |
Description
For Only Watch 2015, Speake-Marin has created e a Resilience timepiece from the J-Class collection, vividly reflecting the brand DNA. Easily recognisable with its clean, crisp lines and characteristic design elements, this 38mm timepiece in red gold will be distinguished by a red gold seconds hand, a crown set with a sapphire and a unique personalised engraving adorning the Piccadilly case chosen to house the watch mechanism.