Speake-Marin - PIC.20002-51
PIC.20002-51 Wing Commander
| Brand: | Speake-Marin |
|---|---|
| Family: | Spirit |
| Reference: | PIC.20002-51 (aka: PIC20002-51) |
| Name: | PIC.20002-51 Wing Commander |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Spade |
Description
The Spirit Wing Commander features high-visibility big date, power reserve indicator and ‘topping tool’ seconds wheel, three-dimensional dial, and titanium case. The present model has a black dial with white 'topping tool' and a red brown calf leather strap with contrasting white stitching.