Speake-Marin - PIC.20003-63
PIC.20003-63 Seafire
| Brand: | Speake-Marin |
|---|---|
| Family: | Spirit |
| Reference: | PIC.20003-63 (aka: PIC20003-63) |
| Name: | PIC.20003-63 Seafire |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Spade |
Description
The Spirit Seafire is Speake-Marin’s first ever chronograph. High-contrast Super-LumiNova on all indications, including the date, makes for superb legibility both day and night, while the titanium case ensures comfortable wearing. The present example has blue 'Topping Wheel' seconds hand and a black brown calf leather strap with contrasting blue stitching.