Staudt - P21.022-A03
P21.022-A03 Praeludium Automatic
| Brand: | Staudt |
|---|---|
| Family: | Praeludium Automatic |
| Reference: | P21.022-A03 (aka: P21022-A03) |
| Name: | P21.022-A03 Praeludium Automatic |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Ivory |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Praeludium Automatic is a mechanical watch that shows you the date and the time in hours, minutes and seconds. The watch case measures 42.5mm in diameter and is made from stainless steel. The watch is water resistant up to three bar and domed sapphire crystal with a double anti-reflective coating provides a crystal-clear view of the characteristic two-tone dial. This specific Staudt Praeludium has a steel case with a ivory white dial and is fitted a black alligator strap