Staudt - P41.031-M11
P41.031-M11 Praeludium Chronograph
| Brand: | Staudt |
|---|---|
| Family: | Praeludium Chronograph |
| Reference: | P41.031-M11 (aka: P41031-M11) |
| Name: | P41.031-M11 Praeludium Chronograph |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Praeludium Chronograph shows you the time in hours, minutes and seconds and has a chronograph function. The watch is water resistant up to 3 bar and protected on both sides by a thick sapphire crystal with a double anti-reflection coating. Its case is made out of stainless steel and is mounted with a hand made alligator strap with a double folding clasp or a milanaise bracelet. This specific model is featured in a steel case, has a black dial and is fitted a steel milanaise bracelet