Staudt - P12.072
P12.072 Praeludium Guilloche
| Brand: | Staudt |
|---|---|
| Family: | Praeludium Hand Wound |
| Reference: | P12.072 (aka: P12072) |
| Name: | P12.072 Praeludium Guilloche |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
This is Staudt's masterpiece. The Praeludium Guilloche. In order to realise it, they worked closely with a select group of craftsmen. The dial is hand cut from solid silver and the watchcase is exclusively available in 18-karat pink gold. Only 25 examples of this limited-edition watch were made available in the Netherlands. Each watch is numbered, both on the dial and the case. This specific model has a rose gold case and is fitted a brown alligator strap