Steinhart - P0919
P0919 Ocean One Premium Blue
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The sporty exclusiveness of the Ocean One PREMIUM Blue makes it stand out from other diver watches. Its solid design guarantees highest resiliance as well as an outstanding quality. The heart of the Ocean One PREMIUM Blue is the Swiss automatic movement Soprod A-10, whose elaborate finish can be admired through the glass case back. In addition to the sunray brushed blue dial, another highlight that stands out is the ceramic bezel inlay, also in blue color. Within the large genre of sports diver watches the Ocean One PREMIUM Blue is one of the few examples in its price range which demonstrates such an excellent cost-performance ratio.