Steinhart - T0201
T0201 GMT-Ocean 1 Black
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The sporty exclusiveness of the „GMT-OCEAN 1 BLACK" makes it stand out from other diver watches. Its solid design guarantees highest resiliance as well as an outstanding quality. Within the large genre of sports diver watches the „GMT-OCEAN 1 BLACK" is one of the few examples in its price range which demonstrates such an excellent cost-performance ratio.