Steinhart - T0210
T0210 Triton 30ATM
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Triton 30 ATM is the proverbial rock solid: massive, robust, resilient, a reliable companion, not only for demanding dives. And yet the watch also radiates a subtle elegance with its fine-brushed stainless steel case, chrome-framed luminous indices on the shimmering metallic gray dial. The unidirectional rotating diver's bezel, date display at six clock and protected, screw-in crown at four o'clock can, in turn, leave no doubt that the Triton 30 ATM is a very versatile sports instrument .