Steinhart - T0211
T0211 Ocean One Vintage GMT
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The sporty exclusiveness of the „Ocean vintage GMT" makes it stand out from other watches. Its solid design guarantees highest resiliance as well as an outstanding quality. Within the gender of large sports watches the „Ocean vintage GMT" is one of the few examples in its price range which demonstrates such an excellent cost-performance ratio.