Steinhart - T0215
T0215 Ocean 44 Automatic
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The new Ocean Forty-Four automatic is our modern interpretation of a classic design, whose massive processing is a guarantee for high durability and superior quality. It will master any occasion and knows to impress with such sophisticated detailing as the sapphire crystal bezel inlay and a finely engraved Rehaut. In the world of sports watches, this is one of the very few examples in its price range which demonstrates such an excellent cost-performance ratio.