Steinhart - M0501
M0501 Marine Timer
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This beautiful model “MARINE TIMER” was designed using historical models. The design is based on a timer for submarines and was used to stop the time the torpedoes needed to reach their target. We chose the color cream for the dial, just like the original, in order to make it easier to read. The domed sapphire glass with double anti-reflecting coating with the richly ornate manual wind-up by Unitas put this striking and unusual “MARINE TIMER” watch in the limelight.