Steinhart - MY0603
MY0603 Military 42 Black
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
During the Second World War, a growing need for military timekeepers for all kinds of different applications evolved. Thus, for example, belonged to every radio station, whether portable or stationary, a so-called radio-station's clock. Quick readability due to large digits on a clean dial where the key features of these timepieces. It is this simple but highly functional design that inspired us to re-design our Military-series, led on by the new Military 42. The 42 in the name stands for the case's diameter of 42mm, a very wearable size, neither too big nor is it likely to be too small. The classic snake hands harmonize very well with the large numbers that are only interrupted at 6 clock by the subsidiary dial for the small seconds. The domed sapphire crystal with two anti-reflective coatings on the inside allows a clear view of these components of timekeeping, that even without light remain visible, thanks to the generous use of Swiss luminous paint. Turning the DLC-coated stainless steel case of, the Military 42 around, will reveal yet another crystal. It lets one have a good view of the richly decorated ETA Unitas 6498 manual winding caliber, an extremely robust movement that fulfilled its duties in pocket watches already decades ago. A classic mechanical Swiss movement.