Steinhart - C0402
C0402 Nav B-Chrono 44 Bracelet
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
This pilot watch Nav B-Chrono II is the first chronograph made by Steinhart with the tried and tested ETA Valjoux 7750 Automatic movement. The series of Nav B-watches II is completed by this watch with its beautifully crafted stainless steel case with satin finish and the large “historical” pumpkin crown. This Nav B-Chrono II makes every watch enthusiast’s heart beat faster. The sapphire glass with anti-reflecting coating on the interior side and the dial with blued hands make this pilot watch so special. The design of the dial should be particularly pointed out. All Arabic numerals are fully readable on the dial and the two sub-dials on "6” and on “9” were used twice. It will be hard to find a comparable pilot watch in this price category with such an excellent price/performance ratio.