Steinhart - L0812
L0812 Nav B Chrono 44 Bronze, KIGA No.2
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Nav B Chrono 44 Bronze "KIGA No.2" is a very special pilot chronograph in two ways. First, it was designed as a limited edition of 222 pieces, of which a generous amount of the proceeds will be donated for the renovation of a kindergarten in the Russian city of Staritsa. Secondly, it is the first Nav B-Chrono by STEINHART with a case made from brushed bronze. The metallic-gray, brushed dial, in "sandwich" construction, surprises with an unusual, running second at 9 clock. One third of the disc is open, allowing the colors of the Russian flag to become visible. The screw-down stainless steel case back features a sapphire crystal window through which one can see the precise Swiss ETA Valjoux 7750 chronograph movement and our skeletonized STEINHART rotor in gold. Buying a limited STEINHART Special Edition Chrono 44 Bronze KIGA No.2 while supporting children in need, how can any watch lover resist ?