Stowa - Flieger Baumuster B
Flieger Baumuster B Flieger Baumuster B
| Brand: | Stowa |
|---|---|
| Family: | Flieger |
| Reference: | Flieger Baumuster B (aka: Flieger Baumuster B) |
| Name: | Flieger Baumuster B Flieger Baumuster B |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
According to some sources, with only 42 pieces ever produced, the Stowa pilot watch with the Baumuster B dial (hours in the inner circle, minutes in the outside circle) is one of the most rare historic pilot watches ever built (ca. 1940) and is highly desired by watch collectors. The STOWA Museum is said to have a few examples. The present watch is a modern interpretation of this historic tool watch.