Stowa - Flieger Logo Datum
Flieger Logo Datum Flieger
| Brand: | Stowa |
|---|---|
| Family: | Flieger |
| Reference: | Flieger Logo Datum (aka: Flieger Logo Datum) |
| Name: | Flieger Logo Datum Flieger |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Stowa Flieger is available in a variety of versions. One of the most contemporary -in spirit- is the present model, which features both the Stowa logo as well as a date window.