Stowa - Flieger No Logo Date
Flieger No Logo Date Flieger
| Brand: | Stowa |
|---|---|
| Family: | Flieger |
| Reference: | Flieger No Logo Date (aka: Flieger No Logo Date) |
| Name: | Flieger No Logo Date Flieger |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Stowa Flieger is a no-nonsense pilot's watch. It's no-logo dial makes for a very clean appearance, while the fact that Stowa was one of the original Fliegeruhr manufacturers adds a bit of depth to its character. This example has a date at six.