Stowa - Flieger Sport Logo
Flieger Sport Logo Flieger Klassik Sport Logo No-Date
| Brand: | Stowa |
|---|---|
| Family: | Flieger |
| Reference: | Flieger Sport Logo (aka: Flieger Sport Logo) |
| Name: | Flieger Sport Logo Flieger Klassik Sport Logo No-Date |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Stowa Flieger Klassik Sport can be seen as an updated and enlarged version of Stowa's classic pilot's watch. Its diameter is enlarged to 43mm millimeter and it is water resistant to a surprising 200 meters. It is available with various dials and either with or without date.