Stowa - Flieger Sport Logo Date
Flieger Sport Logo Date Flieger Klassik Sport Logo Date
| Brand: | Stowa |
|---|---|
| Family: | Flieger |
| Reference: | Flieger Sport Logo Date (aka: Flieger Sport Logo Date) |
| Name: | Flieger Sport Logo Date Flieger Klassik Sport Logo Date |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Stowa Flieger Klassik Sport can be seen as an updated and enlarged version of Stowa's classic pilot's watch. Its diameter is enlarged to 43mm millimeter and it is water resistant to a surprising 200 meters. It is available with various dials and either with or without date. The present version has the 'Logo' dial and a date window at 6,