Stuckx - Pepster
Pepster The RocK Pepster
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.80 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Spade |
Description
Big & Bold - two words that sum up The RocK rather well. Its specs will cause the faint-wristed among us the shiver: 21mm height, 44.8mm diameter (at the bezel), 52mm lug-to-lug and a 6mm thick sapphire crystal. Not one, but TWO helium escape valves - just because. The RocK is powered by an automatic ETA 2824 movement. The 'Pepster' version has a pepsi-inspired bezel insert and a black dial.