Swatch - SO33L103
SO33L103 MoonSwatch Mission on Earth Polar Lights
| Brand: | Swatch |
|---|---|
| Family: | MoonSwatch |
| Reference: | SO33L103 (aka: SO33L103) |
| Name: | SO33L103 MoonSwatch Mission on Earth Polar Lights |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Bioceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Swatch x Omega MoonSwatch Mission on Earth Polar Lights (reference SO33L103) was introduced in 2022 as part of a collaboration between the Swatch and Omega watch brands. This watch has a turquoise Bioceramic case and a Blue aventurine-inspired dial. Inside ticks a quartz movement with chronograph by ETA in the form of caliber G10.212 AB ND.