Swatch - SO33M102
SO33M102 MoonSwatch Mission to Moonshine Gold
| Brand: | Swatch |
|---|---|
| Family: | MoonSwatch |
| Reference: | SO33M102 (aka: SO33M102) |
| Name: | SO33M102 MoonSwatch Mission to Moonshine Gold |
| Produced: | 2023/3/7 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Bioceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
428 €
Maximum price
671 €
Absolute change
0 €
Opening price
545 €
Closing price
545 €
Relative change
0,00 %
Description
The Swatch x Omega MoonSwatch Mission to Mercury reference SO33M102 was introduced in 2023 as part of a collaboration between the Swatch and Omega watch brands. This watch has a grey Bioceramic case and a black dial. The seconds hand is coated in the brand's ' Moonshine' gold; it is said to be produced only during the fool moon night of February 2023. Inside ticks a quartz movement with chronograph by ETA in the form of caliber G10.212 AB ND. This watch was only available on March 7th 2023.