Swatch - SO33O100
SO33O100 MoonSwatch Mission on Earth Lava
| Brand: | Swatch |
|---|---|
| Family: | MoonSwatch |
| Reference: | SO33O100 (aka: SO33O100) |
| Name: | SO33O100 MoonSwatch Mission on Earth Lava |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Bioceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Swatch x Omega MoonSwatch Mission on Earth Lava (reference SO33O100) was introduced in 2022 as part of a collaboration between the Swatch and Omega watch brands. This watch has an orange Bioceramic case and a Black dial. Inside ticks a quartz movement with chronograph by ETA in the form of caliber G10.212 AB ND.