Swatch - SO33R100
SO33R100 MoonSwatch Mission to Mars
| Brand: | Swatch |
|---|---|
| Family: | MoonSwatch |
| Reference: | SO33R100 (aka: SO33R100) |
| Name: | SO33R100 MoonSwatch Mission to Mars |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Bioceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
227 €
Maximum price
1 708 €
Absolute change
0 €
Opening price
293 €
Closing price
293 €
Relative change
0,00 %
Description
The Swatch x Omega MoonSwatch Mission to Mars reference SO33R100 was introduced in 2022 as part of a collaboration between the Swatch and Omega watch brands. This watch has a red Bioceramic case and a white dial. Inside ticks a quartz movement with chronograph by ETA in the form of caliber G10.212 AB ND.