Swatch - SO33W700
SO33W700 MoonSwatch Mission to Moonphase Full Moon
| Brand: | Swatch |
|---|---|
| Family: | MoonSwatch |
| Reference: | SO33W700 (aka: SO33W700) |
| Name: | SO33W700 MoonSwatch Mission to Moonphase Full Moon |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Bioceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
364 €
Maximum price
688 €
Absolute change
0 €
Opening price
388 €
Closing price
388 €
Relative change
0,00 %
Description
The Swatch x Omega MoonSwatch Mission to the Moonphase Full Moon reference SO33W700 was introduced in 2024 as part of a collaboration between the Swatch and Omega watch brands. This watch has a white Bioceramic case and a matching White dial. Inside ticks a quartz movement with chronograph and moonphase by ETA in the form of caliber G10.212 AB ND. An image of Snoopy can be found on the moonphase indicator.