TAG Heuer - CK1111.BA0328
CK1111.BA0328 2000 Chronograph Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | 2000 |
| Reference: | CK1111.BA0328 (aka: CK1111BA0328) |
| Name: | CK1111.BA0328 2000 Chronograph Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The TAG Heuer 2000 Chronograph CK1111.BA0328 has a stainless steel case of 38.50mm and a Silver dial. This watch is powered by a quartz movement with chronograph and date (caliber 251.262).