TAG Heuer - WH5216.BA0676
WH5216.BA0676 6000 Stainless Steel / Salmon / Bracelet
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | 6000 |
| Reference: | WH5216.BA0676 (aka: WH5216BA0676) |
| Name: | WH5216.BA0676 6000 Stainless Steel / Salmon / Bracelet |
| Produced: | 1995 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Salmon |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The TAG Heuer 6000 WH5216.BA0676 has a stainless steel case with a diameter of 35.00mm, and a Salmon dial. This watch is powered by a chronometer-certified movement (caliber 2892-A2) with central seconds and date - the latter enlarged via magnifier on the sapphire crystal.