TAG Heuer - CAF1011.BA0821
CAF1011.BA0821 Aquaracer 300M Chronotimer Stainless Steel / Yellow / Bracelet
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Aquaracer |
| Reference: | CAF1011.BA0821 (aka: CAF1011BA0821) |
| Name: | CAF1011.BA0821 Aquaracer 300M Chronotimer Stainless Steel / Yellow / Bracelet |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Yellow |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Aquaracer Chronotimer CAF1011.BA0821 pairs the Aquaracer style case with an analogue-digital hybrid movement in the form of caliber E20.321. The dial is Yellow.