TAG Heuer - CAY2112.BA0925
CAY2112.BA0925 Aquaracer 300M Calibre 16 43 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Aquaracer |
| Reference: | CAY2112.BA0925 (aka: CAY2112BA0925) |
| Name: | CAY2112.BA0925 Aquaracer 300M Calibre 16 43 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
TAG Heuer Aquaracer 300M Calibre 16 Automatic Chronograph CAY2112.BA0925 This rugged chronograph epitomizes the excitement of diving. Crucial features make it practical to wear: 300m water-resistance and the grips on the bezel. Just as thrilling is the design. Luminescent markers add to the sense of adventure. The essential tool for people who relish an underwater challenge.