TAG Heuer - WBD2311.BA0740
WBD2311.BA0740 Aquaracer 300M Calibre 9 Automatic 32 Stainless Steel / MOP / Bracelet
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Aquaracer |
| Reference: | WBD2311.BA0740 (aka: WBD2311BA0740) |
| Name: | WBD2311.BA0740 Aquaracer 300M Calibre 9 Automatic 32 Stainless Steel / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.50 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Aquaracer Automatic WBD2311.BA0740 has a Stainless Steel case and matching bracelet. The dial is White mother-of-pearl. This watch is powered by caliber Calibre 9, a self-winding movement with central seconds and date.