TAG Heuer - CBE511A.FC8279
CBE511A.FC8279 Autavia Heuer 02 Chronometer Flyback Stainless Steel / Black
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Autavia |
| Reference: | CBE511A.FC8279 (aka: CBE511AFC8279) |
| Name: | CBE511A.FC8279 Autavia Heuer 02 Chronometer Flyback Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The TAG Heuer Autavia reference CBE511A.FC8279 was introduced in 2023. This Autavia has a stainless steel case with a black ceramic bidirectional bezel. Power comes from the self-winding caliber Calibre Heuer 02 Flyback COSC. The dial is Black.