TAG Heuer - CAR221B
CAR221B Carrera Calibre 18 Stainless Steel / Blue / Skipper for Hodinkee
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Carrera Calibre 18 'Skipper for Hodinkee' was introduced in mid-2017. Based on the Carrera CAR221A.FC6353, it's design is inspired by both the Carrera Skipper 7754 and the Carrera Dato 45. It is sold on a blue racing strap, while two NATO's are included in the package. It is powered by TAG Heuer's caliber 18, which is adapted for the specific lay-out of this watch. Reference number to be confirmed. The price is a conversion of the USD price to EUR at the time of introduction.