TAG Heuer - CAR221C
CAR221C Carrera Calibre 18 41 Stainless Steel / The Rake & Revolution Blue Dreamer
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
9 414 €
Maximum price
12 904 €
Absolute change
0 €
Opening price
12 786 €
Closing price
12 786 €
Relative change
0,00 %
Description
The TAG Heuer x The Rake & Revolution Carrera Calibre 18 is a limited edition of 100 pieces introduced in 2018. It features dial with a regatta-inspired 30-minute counter in different shades of blue, said to be inspired by the French Riviera and Yves Klein 1961 Blue Monochrome painting. Though powered by TAG Heuer's caliber 18 it does not feature a date window. It is delivered with three straps; an original blue calfskin leather strap, a blue-and-white striped textile NATO strap, and a third blue leather strap.