TAG Heuer - CBK221D.FC6479
CBK221D.FC6479 Carrera Calibre 18 Dato for Hodinkee
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Carrera |
| Reference: | CBK221D.FC6479 (aka: CBK221DFC6479) |
| Name: | CBK221D.FC6479 Carrera Calibre 18 Dato for Hodinkee |
| Produced: | 2021 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Carrera reference CBK221D.FC6479 is a limited edition created in collaboration with Hodinkee. Inspired by the second-generation Heuer 3147N ‘Dato 45’ chronograph, this carrera has a black dial with silver minute totalizer, and a date window at 9:00. Power comes from caliber Calibre Heuer 02, a self-winding movement with column-wheel chronograph mechanism.