TAG Heuer - CS3110.BC0725
CS3110.BC0725 Carrera 1964 Lemania Silver
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Carrera |
| Reference: | CS3110.BC0725 (aka: CS3110BC0725) |
| Name: | CS3110.BC0725 Carrera 1964 Lemania Silver |
| Produced: | 1996 |
| Produced: | 2002 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Carrera CS3110.BC0725 is part of the first series of re-editions of the Carrera model, which was in production from approx. 1996 up until 2002. This watch has a Stainless Steel case of 36.00mm, which houses the hand-wound Lemania 1873 chronograph movement. The dial is Silver.