TAG Heuer - WAR201F.BA0728
WAR201F.BA0728 Carrera Calibre 5 Air-K
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Carrera |
| Reference: | WAR201F.BA0728 (aka: WAR201FBA0728) |
| Name: | WAR201F.BA0728 Carrera Calibre 5 Air-K |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 400 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Carrera WAR201F.BA0728 is a 2016 limited edition of 400 pieces created with Japanese tennis player Kei Nishikori.