TAG Heuer - WBK2316.FC8258
WBK2316.FC8258 Carrera 36 Automatic Stainless Steel - Diamond / MOP
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Carrera |
| Reference: | WBK2316.FC8258 (aka: WBK2316FC8258) |
| Name: | WBK2316.FC8258 Carrera 36 Automatic Stainless Steel - Diamond / MOP |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Carrera WBK2316.FC8258 has a stainless steel case with diamond-set bezel, and a mother-of-pearl dial.