TAG Heuer - WBN2015.EB0283
WBN2015.EB0283 Carrera Automatic Stainless Steel / KSA
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Carrera |
| Reference: | WBN2015.EB0283 (aka: WBN2015EB0283) |
| Name: | WBN2015.EB0283 Carrera Automatic Stainless Steel / KSA |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.50 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Eastern Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2023, the TAG Heuer Carrera Automatic reference WBN2015.EB0283 is a limited edition of 100 pieces for the Saudi market. This watch has a silver dial with the national emblem and subtle green of the signature Saudi green on the dial.