TAG Heuer - WBN2016.BA0640
WBN2016.BA0640 Carrera Automatic Stainless Steel / Kuwait
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Carrera |
| Reference: | WBN2016.BA0640 (aka: WBN2016BA0640) |
| Name: | WBN2016.BA0640 Carrera Automatic Stainless Steel / Kuwait |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.50 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Eastern Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2023, the TAG Heuer Carrera Automatic reference WBN2016.BA0640 is a limited edition of 100 pieces for the Kuwaiti market. This watch has a blue dial featuring Kuwait Arabic writing and Arabic numerals applied indexes.