TAG Heuer - WBN2050.FC6506
WBN2050.FC6506 Carrera Automatic Year of the Tiger
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Carrera |
| Reference: | WBN2050.FC6506 (aka: WBN2050FC6506) |
| Name: | WBN2050.FC6506 Carrera Automatic Year of the Tiger |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.50 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2021, the TAG Heuer Carrera Automatic reference WBN2050.FC6506 'Year of the Tiger' was introduced in 2021, celebrating the Chinese year of the tiger. This limited edition of 300 pieces features a stainless steel case with a rose gold crown, and a blue dial with tiger pattern.