TAG Heuer - WBN2112.BA0639
WBN2112.BA0639 Carrera Automatic Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Carrera |
| Reference: | WBN2112.BA0639 (aka: WBN2112BA0639) |
| Name: | WBN2112.BA0639 Carrera Automatic Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.50 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2021, the TAG Heuer Carrera Automatic reference WBN2112.BA0639 has a Stainless Steel case of 39.00mm, which houses the self-winding caliber Calibre 5. The dial is Blue.