TAG Heuer - CAZ1014.FT8028
CAZ1014.FT8028 Formula 1 Chronograph Quartz Stainless Steel / Blue
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Formula 1 |
| Reference: | CAZ1014.FT8028 (aka: CAZ1014FT8028) |
| Name: | CAZ1014.FT8028 Formula 1 Chronograph Quartz Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.50 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Formula 1 CAZ1014.FT8028 has a case of 43.00mm, which houses a quartz movement with chronograph and date (caliber 5040.D). The dial is Blue.