TAG Heuer - CAZ101AD.FT8024
CAZ101AD.FT8024 Formula 1 Chronograph Quartz DLC / Indy 500
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Formula 1 |
| Reference: | CAZ101AD.FT8024 (aka: CAZ101ADFT8024) |
| Name: | CAZ101AD.FT8024 Formula 1 Chronograph Quartz DLC / Indy 500 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 1500 units |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.50 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Formula 1 CAZ101AD.FT8024 has a case of 43.00mm, which houses a quartz movement with chronograph and date (caliber 5040.D). The dial is Black.