TAG Heuer - CAZ101AU.BA0842
CAZ101AU.BA0842 Formula 1 Chronograph x Indy 500
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Formula 1 |
| Reference: | CAZ101AU.BA0842 (aka: CAZ101AUBA0842) |
| Name: | CAZ101AU.BA0842 Formula 1 Chronograph x Indy 500 |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.50 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Formula 1 CAZ101AU.BA0842 has a case of 43.00mm, which houses a quartz movement with chronograph and date (caliber 5040.D). The dial is Black. This limited edition of 1000 pieces was created in collaboration with the Indy 500 franchise and features various references to the circuit.