TAG Heuer - CAZ101M.FT8024
CAZ101M.FT8024 Formula 1 Chronograph Quartz Stainless Steel /Manchester United
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Formula 1 |
| Reference: | CAZ101M.FT8024 (aka: CAZ101MFT8024) |
| Name: | CAZ101M.FT8024 Formula 1 Chronograph Quartz Stainless Steel /Manchester United |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.50 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Formula 1 CAZ101M.FT8024 has a case of 43.00mm, which houses a quartz movement with chronograph and date (caliber 5040.D). The dial is Grey.