TAG Heuer - CAZ101T.BA0842
CAZ101T.BA0842 Formula 1 Chronograph Quartz Stainless Steel / Beaverbrooks
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Formula 1 |
| Reference: | CAZ101T.BA0842 (aka: CAZ101TBA0842) |
| Name: | CAZ101T.BA0842 Formula 1 Chronograph Quartz Stainless Steel / Beaverbrooks |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.50 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Formula 1 CAZ101T.BA0842 has a case of 43.00mm, which houses a quartz movement with chronograph and date (caliber 5040.D). The dial is Black.