TAG Heuer - CAZ101V.BA0842
CAZ101V.BA0842 Formula 1 Chronograph Quartz Stainless Steel / Indy500
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Formula 1 |
| Reference: | CAZ101V.BA0842 (aka: CAZ101VBA0842) |
| Name: | CAZ101V.BA0842 Formula 1 Chronograph Quartz Stainless Steel / Indy500 |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.50 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Formula 1 CAZ101V.BA0842 has a case of 43.00mm, which houses a quartz movement with chronograph and date (caliber 5040.D). The dial is Black.